Komputery

Zalanie laptopa płynem: co robić?

Rozlany płyn na laptopie jest prawdopodobnie najczęstszym problemem, z którym właściciele laptopów zgłaszają się w centrum serwisowym. Poranna kawa, woda, a nawet szampan: co zrobić, jeśli któreś z powyższych wyląduje na klawiaturze Twojego laptopa? Porozmawiamy o tym szczegółowo.

1. Wyłącz urządzenie. Odłącz przewód zasilający z gniazdka, odłącz zasilacz i wyjmij baterię, odłącz podłączone urządzenia peryferyjne, odłącz dysk zewnętrzny. W urządzeniu bez zasilania temperatura wewnętrzna gwałtownie spadnie. A wraz z nim — i ryzyko procesów oksydacyjnych. Ponadto pozostawienie laptopa włączonego po kontakcie z cieczą wiąże się z bardzo dużym ryzykiem zwarcia przewodów i uszkodzenia mikroukładów.

2. Usuń widoczny płyn. Można to zrobić zwykłą serwetką lub miękką, chłonną szmatką. Jeśli rozleje się zbyt dużo wody, odwróć laptopa do góry nogami i opróżnij go. Upewnij się, że płyn nie dostał się na wyświetlacz i nie uszkodził matrycy. W tym drugim przypadku nie da się uniknąć kosztownych napraw.

3. Umieść pod laptopem dobrze chłonną ściereczkę i pozostaw go z wyświetlaczem do góry nogami na 1–2 godziny. Pamiętaj jednak o bezpiecznym zabezpieczeniu urządzenia, aby zapobiec jego upadkowi. Nigdy nie włączaj laptopa podczas wykonywania tej procedury lub bezpośrednio po niej. Nawet jeśli na zewnątrz wydaje się suchy, w środku może pozostać duża ilość płynu. Oczywiście laptop musi być w tym czasie odłączony od zasilania.

4. Skontaktuj się z centrum serwisowym. Po wykonaniu wszystkich niezależnych manipulacji nie odmawiaj wizyty u specjalistów. Po kontakcie laptopa z płynem w taki czy inny sposób będziesz potrzebować fachowej pomocy i diagnostyki. Im szybciej skontaktujesz się z serwisem, tym większe masz szanse na uniknięcie kosztownych napraw. Lepiej, jeśli istnieje możliwość zrobienia tego natychmiast w dniu, w którym pojawi się nieprzyjemna sytuacja.

I wreszcie — nie próbuj suszyć laptopa suszarką do włosów (zwłaszcza gorącym powietrzem), demontować go, ani dalej używać urządzenia po zetknięciu się z płynem. Każda z tych manipulacji może doprowadzić do całkowitej awarii drogiego sprzętu. Terminowa naprawa laptopa to Twoja szansa na uratowanie nowoczesnego urządzenia, wydając niewielkie pieniądze na jego diagnostykę i naprawę, co pozwoli laptopowi na dalsze wykonywanie swoich obowiązków technicznych.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Zalanie laptopa płynem: co robić?
  1. Miałem identyczny przypadek zalania laptopa kawą. Przestraszyłem się, na początku klawisze zaczęły wariować, ale po kilku godzinach działanie klawiatury wróciło do normy

Comments are closed.